بهترین زمان تعویض روغن گیربکس-3 نشانه پایان عمر روغن-کارورکس

[ad_1]

آنچه در این مطلب خواهید خواند

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

با توجه به گران شدن قیمت قطعات و لوازم ماشین و همینطور کم شدن توان خرید مردم در این روزها بیشتر باید از ماشین مان مواظبت کنیم تا از بوجود آمدن هزینه های گزاف جلوگیری شود. یکی از مهم ترین عواملی که سلامت ماشین را تضمین میکند رعایت بهترین زمان تعویض روغن گیربکس است. زمانی که ماشین را روشن میکنیم قطعاتی زیادی دست به دست هم میدهند تا موتور ماشین روشن شود. قطعات فلزی ماشین بدلیل کنار هم قرار گرفتن در گذر زمان دچار اصطکاک می شوند.

همین دلیل باعث می شود یه یک مایع یا روغن روان کننده نیاز پیدا کنیم تا بین این قطعات قرار گیرد. برای درست کار کردن جعبه دنده و ماشین بهتر است هرچند وقت یکبار نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کرد.

تعویض روغن گیربکس ماشین

وظیفه اصلی روغن گیربکس روان کردن بین قطعات فلزی ماشین و راحت جابجا شدن آنها می باشد. گیربکس (جعبه دنده) باید بتواند به سرعت حرکت کند و گیر نداشته باشد. روغن موتور این کار را برای قطعات انجام می دهد و باعث روان کاری موتور و ماشین می شود. بعد از روانکاری روغن باز هم مقداری اصطکاک وجود دارد که موجب سایش قطعات می شود. به همین علت روغن گیربکس کار جداسازی ذرات ریز از سیستم ماشین است. همین عامل باعث آلوده شدن روغن می شود و در نهایت نیاز به تعویض آن است.

تعویض روغن

تعویض روغن ماشین

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس چه زمانی است؟

با توجه به بهترین زمان تعویض روغن گیربکس می توانید از برخی خرابی های احتمالی ماشین جلوگیری کنید. بعضی رانندگان در فواصل کمی اقدام به تعویض روغن میکنند که این کار هزینه گزافی را روی دست آنها قرار می دهد. برای جلوگیری مصرف زیادی روغن و همینطور عدم آلودگی محیط زیست بهتر است بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس را تشخیص دهید.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک داستانی متفاوت دارد. بطور کلی تعویض روغن موتور تاثیر بسیار زیادی روی جعبه دنده و عملکرد آن دارد. در تعویض روغن موتور باید به نوع آن نیز دقت کرد. روی اکثر روغن ترمز ها و راهنمای آنها زمان مناسب تعویض آن نوشته شده. با توجه به آن می توان بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را حد زیادی تشخیص داد. مقدار حرارت در گیربکس های اتوماتیک بیشتر از گیربکس های دستی است. همین امر باعث کاهش کیفیت روغن گیربکس می شود. عملکرد ماشین را تحت تاثیر عوامل قابل پیشگیری مثل تعویض روغن قرار ندهید. زمانی که تعویض را به موقع انجام می دهید ماشین دارای هندلینگ بهتری است.

چه عواملی روی زمان تعویض روغن تاثیر دارد؟

روغن گیربکس های اتوماتیک و دستی دارای زمان تعویض متفاوتی هستند. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در مشخص شدن بهترین زمان تعویض روغن گیربکس توجه به دستی یا اتومات بودن گیربکس است. در ادامه به بررسی اجمالی دیگر عوامل تاثیر بر زمان تعویض روغن می پردازیم.

  • نوع ماشین و مدل آن
    با توجه به مدل خودرو و همچنین کیفیت قطعات داخل گیربکس عمر روغن موتور نیز متفاوت است. بطور قطع روغن گیربکس در ماشین های باکیفیت دارای طول عمر بیشتری هستند.
  • کارکرد ماشین
    میزان و نحوه استفاده از ماشین در به پایان رسیدن عمر مفید روغن گیربکس نقش بسزایی دارید. رانندگانی که خودروهای با کیفیت رانندگی می کنند کمتر دغدغه روغن گیربکس را دارند. از دیگر عوامل تاثیر گذار جاده و مسیر رانندگی است. اگر در مسیرهای پر رفت و آمد و پرترافیک رانندگی میکنید و بیشتر دنده عوض می کنید عمر مفید روغن موتور کمتر است.
روغن جعبه دنده

روغن گیربکس خودرو

چه علائمی نشان می دهد که عمر روغن گیربکس با پایان رسیده؟

اگر زمان حدودی تعویض روغن گیربکس را نمی دانید نگران نباشید با توجه کردن علائمی میتوان بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را حدس زد و برای تعویض آن اقدام کرد. مهم ترین علائم نشان دنده پایان عمر روغن موتور به شرح زیر است.

  1. شنیدن صداهای غیر طبیعی هنگام عوض کردن دنده
  2. سخت شدن پروسه دنده عوض کردن
  3. عوض نشدن به موقه دنده در خودروهای اتوماتیک

با توجه به این سه مورد می توانید بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را تشخیص دهید تا از بوجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

دنده ماشین

عوض کردن دنده ماشین

بررسی زمان تعویض روغن گیربکس

بررسی روغن موتور در ماشین های گوناگون فرق دارد. در بعضی از ماشین های اتوماتیک 1 گیج برای تحلیل روغن گیربکس وجود دارد که شبیه به گیج روغن موتور عمل می کند.  لا توجه به مدل و کاتالوگ ماشین می توانید بررسی راحت تری داشته باشید. برای بررسی درست روغن گیربکس بهتر است میزان روغن یک بار در زمانی که ماشین روشن است بررسی کنید یکبار هم ماشین و غیر فعال و خاموش است. در زمان بررسی روغنبّ گیربکس نه تنها باید به میزان آن توجه کرد بلکه باید رنگ و میزان چربی آن نیز توجه کرد. اگر هنگام بررسی روغن گیربکس با رنگ قهوه ای مواجه شدید بهتر است هرچه سریع نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام نمایید.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

عوض کردن روغن گیربکس

نتیجه گیری برای بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

با بررسی روغن موتور و توجه به رنگ و میزان چربی آن می توان بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را تا حد بسیار زیادی فهمید. اگر روغن گیربکس را در بهترین زمان ممکن عوض کنید نه تنها باعث روان شدن جعبه دنده می شود. بلکه طول عمر این قسمت را تا حدی بالا میبرد. بطور کلی بعد از هر 12 کیلومتر راه رفتن ماشین احتمال به پایان رسیدن عمر مفید روغن گیربکس وجود دارد. البته اگر میزان مصرف بیشتری داشته باشید و در جاده پرترافیک رانندگی میکنید احتمال متفاوت بودن شرایط وجود دارد. برای کم شدن دغدغه تان بهتر است بهترین و یا کیفیت ترین روفن گیربکس را خریداری کنید.

سوالات متداول درباره بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

1طول عمر روغن گیربکس چقدر است؟

طول عمر ماشین ها با همدیگر متفاوت است و بستگی به میزان مصرف راننده دارد.

2چه نشانه های بیانگر پایان عمر روغن گیربکس است؟

سخت عوض شدن دنده، درست عوض نشدن دنده در ماشین های اتومات از جمله نشانه های پایان عمر روغن گیربکس است.

3روغن موتور را در چه فاصله زمانی بررسی کنیم؟

بهتر است روغن موتور را هر روز یا یک روز درمیان مورد بررسی قرار بدید و دقت کنید میزان و رنگ آن تغییر کرده یا خیر.

[ad_2]
Source link

درباره ما adminbloger

همچنین ببینید

علت روغن سوزی در خودرو و راه های پیشگری از آن| کارورکس

[ad_1] آنچه در این مطلب خواهید خواند روغن موتور یکی از مهم ترین قسمت های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *