کولر ماشین ها چگونه کار می کند؟| کارورکس

[ad_1]

آنچه در این مطلب خواهید خواند

کولر ماشین یکی از قسمت های مهم یک خودرو می باشد و وجود آن کمک می کند تا راننده در فصل گرما حس بهتری برای رانندگی داشته باشد و بدون هیچ مشکلی بتواند به رانندگی خود ادامه بدهد.وجود کولر کمک کننده به ورود هوای خنک داخل کابین خودرو می شود و وجود هر مشکل در هر کدام از قطعات کولر باعث می شود کولر دیگر کار نکند پس باید از کولر و قطعات آن به درستی نگه داری کنیم تا در فصل گرما برای آن مشکلی به وجود نیاید.

ما در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد کولر ماشین ها چگونه کار می کند؟ صحبت کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه بالا برود و بدانید که فرایند روشن شدن کولر به چه صورت می باشد، با ما همراه باشید.

نحوه کارکرد کولر ماشین

کولر خودرو که سیستم تهویه مطبوع ماشین است و وجود آن بسیار برای راننده و سرنشینان مهم است طریقه کارکرد کولر ماشین بسیار راحت است. قطعات مختلفی در خودرو قرار دارد که در کنار هم دیگر کمک می کند تا کولر خودرو کار کند و هوای کابین را خنک کند.

طریقه کارکردن کولر شبیه به کارکرد یخچال و فریزر است و سیستم کاری آن به صورت مبرد است یعنی به کمک گردش سیال، می تواند هوای محیط را خنک کند و در ادامه طریقه کارکرد آن را به صورت دقیق بررسی می کنیم که شامل:

  • کولر خودرو را روشن می شود
  • کمپرسور اقدام به فشرده سازی سیال مبرد می کند که در این صورت دمای سیال بالا می رود
  • بعد از آن دستور به کندانسور فرستاده و این قسمت سیالی که فشار زیادی را تحمل کرده داغ می شود
  • در مرحله بعد کندانسور به سمت کپسول خنک کننده می رود و هوای خنک بدون رطوبت و دم را به شیر انبساط منتقل می کند
  • در قسمت شیر انبساط مایعی که داغ است باعث افت فشار آن می شود که در نتیجه دما در این مرحله کم می شود.
  • این کاهش دما باعث خنک شدن سیال می شود و به قسمت تبخیر کننده منتقل می شود.
  • و در مرحله آخر این سرمای تولید شده به کمک فن خودرو به محیط داخلی ماشین منتقل و هوای آن جا را خنک می کند.

دقت داشته باشید که این فرایند دوباره اتفاق می افتد یعنی این مواد به گاز در می آید و دوباره به کمپرسور حرکت و برای خنک شدن فضای ماشین مجدد این مراحل انجام می شود.

نحوه کارکرد کولر ماشین

بررسی نحوه کارکرد کولر ماشین

قسمت های مختلف کولر خودرو برای خنک کردن کابین

کولر خودرو برای این که به درستی کار کند یک سری قطعات را در کنار هم دیگر قرار گرفته تا کمک کند کولر خودرو راه اندازی شود و هوا را خنک کند. به طور کلی وجود هر کدام از این قطعات باعث می شود تا کولر راه اندازی شود. در ادامه بعضی از این قطعات را معرفی کرده ایم و کارکرد های هر کدام از آن ها را می نویسیم که شامل:

کمپرسور یکی از قطعات مهم در خودرو است و وجود این قطعه کمک می کند تا سیال مبرد به درستی در قطعات دیگر گردش کنند و یکی دیگر از وظایف آن فشرده سازی این سیال مبرد است. این قطعه به کمک تسمه دینام کار می کند و تسمه دینام انرژی لازم را برای کمپرسود تامین می کند. به طور کلی کمپریور سیال مبرد را فشرده سازی می کند و به کندانسور انتقاله می دهد.

وجود این قطعه کمک کننده به روشن شدن کولر خودرو می باشد و نباید این قطعه خراب بشود. اگر اطلاع ندارید که از کجا بدانید خرابی آن چه علائمی دارد می توانید به صداهای عجیب و غریب تسمه تایم دقت کنید که وجود این صدا یکی از نشان دهنده خرابی کمپرسور است.

از علائم دیگری که می توانید بررسی کنید که این قطعه خراب است، خنک نکردن کابین خودرو و یا روشن نشدن آن، وجود بوی سوختگی از دریچه های خودرو و… می باشد.

  • کندانسور یا رادیاتور کولر

قطعه بعدی که کمک می کند تا کولر خودرو روشن بماند کندانسور است این قطعه سیال مبرد فشرده شده را از کندانسور می گیرد و آن را به مایعی با فشار بسیار زیاد و داغ تبدیل می کند و از این ئارد را به قطعه بعدی یعنی کپسول منتقل می کند. وجود این قطعه مانند کندانسور بسیار مهم است و اگر این قطعه به درستی کار کند ممکن است هوای گرم به فضای داخلی خودرو وارد شود و یا اصلا کولر کار نکند، بوی سوختگی از دریچه های کولر در می آید، دمای موتور به صورت بسیار زیاد و بی دلیل افزایش می یابد و… برای آن بیوفتد.

  • کپسول خشک کننده یا رسیودرایر

سیال گازی داغی که در کندانسور قرار دارد به این قطعه یعنی کپسول خشک کننده منتقل می شود و کار این قطعه خشک کردن و گرفتن رسوبت موجود در سیال است و در صورتی که این قطعه به درستی کار نکند ممکن است کولر گرما بدهد، بخار شیشه کار نکند، فن کار نکند و یا به درستی کار خود را انجام ندهد و… بیوفتد.

یکی دریگر از قطعات کولر شیر انبساط است که وجود این قطعه کمک کننده در کاهش فشار موجود در سیال مبرد است و به طور کلی این قطعه این مواد را خنک می کند و به قطعه بعدی انتقال می دهد. در صورت خرابی این قطعه ممکن است یک سری علائم از خود نشان بدهد که این علائم شامل: سر و صداهای غیر معمول از کولر خودرو، از کار افتادن کولر و… می باشد.

قسمت های مختلف کولر خودرو برای خنک کردن کابین

بررسی قسمت های مختلف کولر خودرو برای خنک کردن کابین

سخن نهایی در مورد کولر ماشین ها چگونه کار می کند؟

همان طور که اشاره کردیم وجود کولر در خودرو بسیار مهم است و کمک می کند تا راننده حس بهتری در فصل گرما نسبت به رانندگی داشته باشد و هوای داخل کابین قابل تحمل باشد. کولر از قطعات مختلفی ساخته شده است که این قطعات در کنار هم کمک می کند تا کولر به درستی کار کند و اگر یکی از این قطعات علائم خرابی داشته باشد، ممکن است کولر خودرو به درستی کار نکند که علائم هر کدام از آن ها را به صورت کامل توضیح داده ایم.

سوالات متداول در مورد کولر ماشین ها چگونه کار می کند؟

1.قطعات کولر شامل چه قسمت هایی است؟

قطعات کولر شامل: کمپرسور، کندانسور یا رادیاتور کولر، کپسول خشک کننده یا رسیودرایر، شیر انبساط و… است.

2.وظیفه کمپرسور در کولر خودرو چیست؟

این قطعه سیال مبرد را فشرده سازی می کند و به قطعات دیگر کولر انتقال می دهد.

3.وظیفه کپسول خشک کننده چیست؟

این قطعه مواد سیالی که داغ است را از کندانسور می گیرد و رطوبت آن ها را به صورت کامل می گیرد.

امتیاز دهید post

[ad_2]
Source link

درباره ما adminbloger

همچنین ببینید

علت روغن سوزی در خودرو و راه های پیشگری از آن| کارورکس

[ad_1] آنچه در این مطلب خواهید خواند روغن موتور یکی از مهم ترین قسمت های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *