چرا کولر ماشین خنک نمی شود؟

[ad_1]

آنچه در این مطلب خواهید خواند

شاید برای شما هم پیش آمده که در فصل گرما سوار ماشین شده اید و فضای ماشین آن قدر گرم است که نمش توانید این محیط را تحمل کنید اگر کولر ماشین کار نکند ممکن است رانندگی برای رانندگان هم طاقت فرسا باشد که همین دلیل برای خودرو ها کولری تعبیه شده تا رانندگان بدون هیچ مشکلی بتوانند رانندگی کنند و سرنشینان هم در فصل گرما به مشکل بر نخورند.

در بعضی از مواقع کولر ماشین به درستی کار نمی کند و فضای خودرو را خنک نمی کند که ما در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد چرا کولر ماشین خنک نمی شود؟ صحبت کنیم تا اگر این مشکل برای شما به وجود آمد آن را رفع کند، با ما همراه باشید.

کولر خودرو

کولر خودروها در مواقع مانند کولر های گازی و یا موتور یخچال ها کار می کند و وجود آن کمک به ایجاد تعادل دما در داخل ماشین می شود و در روز های گرم تاثیر بسیار خوبی هم بر روی افرادی که در ماشین هستند و هم برای خودرو دارد در واقع کولر خودرو قسمتی از سیستم تهویه مطبوع است که باعث خنک شدن هوا می شود.

دلایل خنک نشدن کولر خودرو

خنک نشدن خودرو یکی از دردسر های خودرو می باشد که در فصل گرما حتما باید تعمیر شود که در غیر این صورت فضای داخل خودرو بسیار گرم و طاقت فرسا می شود.

به همین منظور ما در ادامه مقاله یک سری از علائم خنک نشدن و خرابی کولر را آوردن ایم تا شما آن ها را بررسی کنید و مشکل را در اسرع وقت حل کنید پس دلایل خنک شدن خودرو شامل:

 • خرابی سنسور فشار گاز

یکی از دلایل خنک نشدن و کار نکردن خودرو شما خرابی سنسور فشار گاز می باشد وظیفه این قطعه حرارت و فشار گاز موجود را به ایسیو منتقل می دهد و از این طریق مقدار کمپرسور را بررسی می کند. اگر مشکل از این مورد باشد شما باید فشنگی گاز کولرتان را تعویض کند تا کولر شما به درستی کار کند و هوای خنکی را در کابین ماشین به وجود آورد.

 • تمیز نکردن رادیاتور کولر خودرو یا کندانسور

دقت داشته باشید که هر چند وقت یکبار کندانسور خودرو خود را حتما باید تمیز کنید زیرا در صورت گرفتگی این قطعه، باعث می شود که کولر به درستی کار نکند و یکی از دلایل خنک نشدن خودرو شما می شود. در داخل کندانسور خودرو ممکن است انواع میکروارگانیسم، غرد و غبار، حشرات ریز و… وجود دارد که موجب گرفتگی این قطعه و خارج نشدن باد خنک از کولر می شود.

تمیز نکردن رادیاتور کولر خودرو یا کندانسور

بررسی تمیز نکردن رادیاتور کولر خودرو یا کندانسور

 • خرابی فن کندانسور

یکی از مشکلات خنک نکردن و یا کار نکردن کولر خودرو شما، خراب بودن فن کندانسور می باشد که اگر این قطعه خراب باشد گازی که در کندانسور قرار دارد که درستی کار نکند و فشار گاز بالا برود که در این صورت باعث می شود کولر از کار بیوفتد و یا باد کمی به فضای داخلی خودرو منتقل کند.

 • اتمام یا کم شدن مقدار گاز کولر

اگر دیدید که کولر شما به درستی کار نمی کند و یا کلا کار نمی کند باید بدانید که یکی از علت های آن نداشتن گاز کولر است که شما نمی توانید میزان گاز کولر را تشخیص بدهید و باید بسپارید که یک تعمیرکار تا میزان گاز کولر خودرو شما را بررسی کنند و در صورت کم و یا اتمام گاز، آن را تمدید کند.

 • از جا در آمدن تسمه کولر

اگر تسمه کولر به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، ممکن است کولر به درستی کار نکند و باد ختک به داخل ماشین وارد نشود. وجود تسمه در کولر خودرو کمک می کند که میزان فشار گاز به درستی منتقل شود و کولر کار کند. برای این که شما متوجه شوید که تسمه کولر شما در جای خود نیست، صدای کولر است یعنی اگر شما کولر را روشن کردید و متوجه صدای غیر عادی از کولر خودرو شدید، بدانید که یکی از دلایل این صدا از جا در آمدن تسمه کولر می باشد که باید در اسرع وقت آن را درست کنید تا باد کولر به درستی وارد خودرو شود.

 • تنظیم نبودن دریچه کولر

یکی از ساده ترین راه ها برای این که بتوانید مشکل خنک نشدن کولر ماشین را بدانید، تنظیم نبودن دریچه های خودرو شما می باشد که شما با تنظیم دقیق این دریچه ها، می توانید این مشکل را به راحتی حل کنید.

 • خرابی ترموستات خودرو

همان طور که می دانید ترموستات کمک کننده کنترل و تشخیص میزان سرما و گرما می باشد که در صورت خرابی این قطعه، تشخیص میزان سرما دیگر به درستی کار نمی کند که در این صورت ممکن است کمپرسور قطع بشود و یا میزان خروج باد خنک بسیار بیشتر و یا کمتر بشود. پس اگر به این مشکل برخوردید مطمئن شوید که یکی از علت های آن خرابی ترموستات است و در صورت درست کردن آن این مشکل برطرف می شود.

خرابی ترموستات خودرو

علت خرابی ترموستات خودرو

چه کار کنیم کولر به درستی کار کند؟

اگر می خواهید کولر شما به درستی کار کند و هوای کولر به میزان مناسب و استاندار خارج شود، باید تمام قسمت هایی که مربوط به کولر می باشد را یک بار کامل سرویس کنید و اگر نیاز بود آن قطعه را را باید تعویض کنید. قطعاتی که مربوط به کولر می باشد و اید آن ها را بررسی و چک کنید شامل:

 1. کمپرسور
 2. دستگاه چگالنده
 3. ترموستات
 4. تسمه کولر
 5. فن کندانسور
 6. سنسور فشار گاز
 7. اپراتور و فیلتر خودرو
سخن نهایی در مورد علت خنک نشدن کولر ماشین

همان طور که اشاره کردیم خنک نشدن کولر ماشین علت های بسیار زیادی دارد که اگر این مشکل برای خودرو شما به وجود آمد باید تمام مواردی که گفته شد را بررسی کنید تا ببینید مشکل از کجاست. اما این کار را خودتان به تنهایی نمی توانید انجام بدهید و این کار را حتما به یک متخصص بسپارید تا خودرو شما را به صورت کامل بررسی کند و مشکل آن را برطرف کند.

سوالات متداول در مورد علت خنک نشدن کولر ماشین

1.جا نیوفتادن تسمه کولر هم می تواند یکی از دلایل خرابی کولر می باشد؟

بله اگر تسمه کولر به درستی جا نیوفتد، ممکن است کولر ماشین به درستی کار نکند و یا خودرو را خنک نکند.

2.خنک نشدن کولر خودرو چه دلایلی دارد؟

دلایل زیادی برای خنک نشدن کولر خودرو است که شامل خرابی فن کندانسور، خرابی ترموستات، تنظیم نبودن دریچه کولر و… می باشد.

3.چگونه می توان کندانسور کولر خودرو را تمیز کرد؟

شما می توانید این قطعه را در بیارید و با کمک دستمال آن را تمیز کنید اما اگر این کثیفی ها از بین نرفتند می توانید کمی دستمال را نم دار کنید و این کار را انجام بدهید.

امتیاز دهید post

[ad_2]
Source link

درباره ما adminbloger

همچنین ببینید

علت روغن سوزی در خودرو و راه های پیشگری از آن| کارورکس

[ad_1] آنچه در این مطلب خواهید خواند روغن موتور یکی از مهم ترین قسمت های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *