تعمیر موتور دیزل _ آموزش تعمیرات خودروهای سنگین

مدت زمان زیادی از ورود ایسیو به ایران نگذشته است و می توان عمری حدودا 15 ساله را برای آن در نظر گرفت. در این رابطه گفتنی است که هر ساله دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی جهت تکمیل نیروی انسانی آموزش و پرورش (دبیر فنی)، از سراسر کشور بر اساس کنکور سراسری و مصاحبه اقدام به جذب دانشجو می کند. خواجه کولکی دانشجوی مهندسی خودرو در دانشگاه شهید رجایی تهران است. رشته مهندسی خودرو در مقطع ارشد و دکتری، رشتهای کاملا شناخته شده در سطح دنیا است و دانشجویان ایرانی زیادی در مقطع دکتری در دانشگاههای آمریکا و کانادا مشغول به تحصیل شدهاند. متاسفانه به علت جدید و به روز بودن رشته مهندسی خودرو، دانشگاههای دولتی کمی خصوصاً در مقطع کارشناسی این رشته دانشجو میپذیرند. دروس دانشگاهی رشته مهندسی خودرو تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟ بازار کار رشته مهندسی خودرو به چه صورت است؟ امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی خودرو در داخل ایران چگونه است؟ دیزل های با کارایی بالا ، مانند اتومبیل های مورد استفاده ، حداکثر اسب بخار را در حدود 5000 دور در دقیقه تولید می کنند. این مورد آخر شاید عجیب و غریب به نظر بیاید، ولی خیلیها تلاش میکنند تا خودشان یک ایربگ باز شده یا خراب را با یک ایربگ نو تعویض کنند.

هر تعمیرکاری که تصمیم به شارژ مجدد کولر اتومبیل بگیرد ممکن است از آنها بخواهد کولر گازی اتومبیل شما را از نظر نشت گاز بررسی کند. ممکن است دورهای ارزان باشد -یا حتی مثل برخی دورههای دولتی، رایگان باشد- اما شما در طول دوره نتوانید آموختههای خود را به خوبی تمرین کنید. اگر مایع خنککننده نشت کند، احتمالا موتور به اندازهٔ کافی خنک نمیشود و ممکن است در نتیجهٔ گرمای زیاد آسیب ببیند. متاسفانه این مهم در دانشگاههای کشور ما به صورت صد در صد محقق نمیشود. در مقطع کارشناسی دانشگاههای تربیت دبیر شهید رجایی تهران و علم و صنعت گزینههای خوبی برای تحصیل محسوب میشوند. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشگاههای صنعتی شریف، خواجه نصیر، سهند، شهید رجایی و علم و صنعت پذیرش دانشجو دارند (بعضی دانشگاهها فقط در مقطع کارشناسی ارشد، و برخی دیگر تا مقطع دکتری). وی همچنین سابقه تدریس نرم افزار EES در دانشگاه شهید رجایی را دارد. اما در سطوح تخصصی بازار کار میتوان گفت دروس دانشگاهی این رشته نیاز بازار را جواب نمیدهند، زیرا در سطح دانشگاه محدودیت امکانات وقت و ارائه درس وجود دارد. در دنیای امروز بیشتر تعمیر کاران برای اثبات توانایی های خود نیاز به داشتن یک مدر تحصیلی مرتبط دارند تا نشان دهند برای این شغل دوره های مربوطه را پشت سر گذاشته اند.

مکانیک خودرو باید مهارت های فنی خوب و توانایی مناسبی در عیب یابی و حل مسایل داشته باشد. ما در این مقاله یک سری از اشتباهات مکانیک های عزیز و محترم را آورده ایم که قبلا باعث خساراتی برای مشتریان شده اند.مشکلاتی که معمولا برای موتور خودرو از جمله واشر سرسیلندر ایجاد شده است زیرا انجام تعمیرات موتور خودرو به مراتب سخت تر از قسمت های دیگر خودرو است. ادامه تحصیل در خارج از کشور در این رشته (با توجه به نیاز جوامع و صنعت خودرو به مهندسین این حوزه) نسبت به مکانیک راحتتر است. لازم به اشاره است که دستهای دیگر از دروس که به صورت نظری ارائه و تدریس میشوند بیشتر در حوزه یادگیری و فهم دانشجو موثر هستند تا بازار کار. در بحث صنایع، میتوان به کار در کارخانههای بزرگ قطعهسازی مثل اطلس پمپ سپاهان در زمینه تولید انواع قطعات خودرو، شرکت پارت ایران در زمینه قطعات یدکی، سایپا آذین در زمینه طراحی و ساخت صندلی خودرو و شرکت طراحی و ساخت قطعات صنایع ایران در زمینه قطعات فلزی خودرو اشاره کرد. از دیگر فعالیتهای علمی مهندس خواجه کولکی میتوان به ارائه مقالهای با عنوان «بهینهسازی سیکل ترمودینامیکی برایتون-استرلینگ جهت تامین انرژی در نرم افزار EES» اشاره کرد.

در بعضی دیگر از ارگانهای دولتی، مانند راهنمایی و رانندگی به مهندس خودرو نیاز است که میتوان آن را نیز یک فرصت شغلی به حساب آورد. ایجاد مدل بهمعنای پایان پروژه نیست و دانش حاصلشده به سازماندهی نیاز دارد تا به شکلی ارائه شود که بهرهوران از آن استفاده کنند. مهندسین خودرو میتوانند در مبحث آموزش این رشته به هنرآموزان و دانشجویان نیز فعالیت کنند و تحت عنوان دبیر فنی به خصوص در هنرستانها، مراکز کار و دانش، موسسات فنی و حرفهای و حتی در سطح دانشگاهها مشغول به کار شوند. فرصت بعدی اشتغال، در بحث آموزش این رشته به علاقهمندان در مدارس و دورههای فنی و حرفهای خلاصه میشود. دستگاه بعدی که در هنگام ورود به بازار کار تعمیرات ایسیو باید آن را تهیه نمود تستر ECU می باشد که این دستگاه نیز از امکانات مختلفی بهره برده و به تعمیرکاران در امر تعمیر ایسیو کمک بسیاری می نماید.

درباره ما adminbloger

همچنین ببینید

تعمیر تخصصی خودرو

به منظور دستیابی به توسعه پایدار، با توجه به محیط زیست، استفاده از خودرو در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *